Treniruotės

Reabilitacijos ateitis – pilateso treniruotės su įranga

Karantino metu vis daugiau žmonių mankštinasi namuose. Nors dažnai sakoma, kad bet koks judėjimas geriau nei jokio, savarankiškas sportavimas kartais gali pridaryti daugiau žalos nei naudos. Ypač pradedantiesiems ar žmonėms, patyrusiems traumų, kenčiantiems nugaros, kaklo skausmus ar turintiems kitų sveikatos problemų.

Treniruotės internetu nemažai daliai gyventojų tapo tikru išsigelbėjimu per karantiną uždarius sporto klubus, jogos, pilateso studijas. Tačiau net ilgą laiką sportuojantys žmonės, atlikdami pratimus savarankiškai kartais neišvengia klaidų – nuo neteisingo kvėpavimo iki  neteisingų judesių. Atliekant pratimus labai svarbu stebėti savo padėtį. Be trenerio priežiūros tą padaryti labai sudėtinga. O bandymai užsiimti savigyda, kai daromi atsitiktiniai internete rasti pratimai nugarai, kaklui ar sąnariams stiprinti gali turėti neigiamų pasekmių sveikatai.

Vienas naudingiausių ir universaliausių būdų pagerinti sąnarių ir stuburo būklę, laikyseną, judesių koordinaciją ir judėjimo kokybę – pilateso treniruotės. Ši viso kūno lavinimo sistema pasižymi dinamiška pagal specialią techniką atliekamų pratimų seka. Reguliarios pilateso treniruotės stiprina visą kūną, raisčius, giliuosius raumenis ir padeda atsigauti po traumų.

Viena saugiausių ir universaliausių treniruočių rūšių

Pilateso mada į Baltijos šalis atkeliavo prieš daugiau nei 15 metų ir šių treniruočių populiarumas tik auga. Pilatesas yra tapęs mėgiama treniruočių šaka, tačiau verta prisiminti, kad pagrindinis šios sistemos kūrėjo J. Pilateso tikslas buvo reabilitacija po ligų ir traumų, susijusių su raumenų ir kaulų sistema. Dar viena metodo pradininko nurodoma pilateso taikymo indikacija yra artrozės ir osteoporozės profilaktika bei pagalba diagnozavus pradinę ligos stadiją.

Sertifikuota „Polestar Pilates“ mokytoja Ina Mochalina iš Latvijos pabrėžia, kad tęsiant J. Pilateso palikimą trenerių mokymuose skiriama daug dėmesio šiuolaikiniams moksliniams tyrimams ir pratimų modifikacijoms, kurios gali būti pritaikomos tiek profesionaliam šokėjui ar sportininkui, tiek biuro darbuotojui, kuris skundžiasi nugaros skausmais. Pasak fitneso mokymo centro „Aeromix“ bendrasavininkės Natalijos Bedulskajos, pilatesas yra viena saugiausių treniruočių rūšių, nes jų metu gali būti taikoma įvairių lygių apkrova. Pilateso pratimai labai švelniai veikia kūną, tuo pačiu metu mankština jį. Štai kodėl praktikuoti pilatesą praktiškai nėra jokių apribojimų.

Pilateso treniruotės vyksta ne tik ant kilimėlio, bet ir naudojant specialius treniruoklius. Užsiėmimai su pilateso įranga itin populiarūs JAV. „Amerikiečiai yra pilateso treniruočių su įranga lyderiai. Ten veikia net  reabilitacijos centrai, kuriuose dirbama pagal pilateso metodika, naudojant specialius treniruoklius. Lietuvoje tokių centrų dar neturime, bet pilateso įranga yra mūsų ateitis reabilitacijos srityje ir didžiulė pagalba treneriams bei judėjimo specialistams“, – tikina pilateso mokytoja N. Bedulskaja, savo žinias šiuo metu gilinanti „Polestar Pilates“ mokykloje. Sveikatingumo specialistė pastebi, kad susidomėjimas treniruotėmis su įranga palaipsniui auga. Žmonės vis labiau susirūpina sveikata, o jausdami šios fizinės veiklos rezultatą, neišsigąsta ir didesnės treniruočių kainos.

Augs pilateso trenerių poreikis darbui su treniruokliais

Pilateso treniruokliai turi didžiulį potencialą dirbti su žmogaus biomechanika, tobulinti judėjimą, suteikti kūnui grakštumo, lengvumo ir padėti išlaikyti jį sveiką. Spyruoklinė konstrukcija leidžia sklandžiai ir minkštai reguliuoti apkrovas, sukuria pasipriešinimą. Dažniausiai treniruokliuose nėra stabilios atramos, tad atliekant pratimus naudojami gilieji raumenys, ypatingai stabilizuojantys stuburą ir dubenį. Pilateso užsiėmimuose su įranga daugiausia dėmesio skiriama giliųjų raumenų aktyvavimui ir stiprinimui, propriocepcijos (gebėjimo suvokti kūno padėtį aplinkoje ir patiriamą krūvį), sąnarių mobilumo gerinimui bei viso kūno funkcionalumui.

Dažniausiai naudojamas pilateso treniruoklis „REFORMER“. Pilateso pratimai gali būti atliekami ir su kita įranga: trapecija „Cadillac“, kėde „Chair“, sienele „Barell“, stuburo korektoriumi „Spine- Corrector“. Šie treniruokliai padeda stabilizuoti kūną ir atlikti judesius maksimaliai tiksliai.  Be to, suteikia galimybę raumenims dirbti ekscentriškai, ne tik ištempti, bet ir stiprinti juos. Krūvį galima parinkti individualiai. Treniruojantis su šia įranga tausojami sąnariai, mobilizuojamas stuburas. O reabilitacijos srityje itin svarbu, kad įranga suteikia  galimybę daug pratimų atlikti gulimoje padėtyje ir leidžia padėti judėjimo apribojimų turintiems pacientams.

N. Bedulskaja įsitikinusi, kad treniruočių su pilateso treniruokliais poreikis tik augs. Todėl reikės vis daugiau trenerių šioje srityje, kurie sugebėtų dirbti ir su sveikais, kūną lavinti norinčiais žmonėmis, ir reabilitacijos srityje.

Renkantis mokyklą kvalifikacijos kėlimui, I. Mochalina treneriams rekomenduoja atkreipti dėmesį, ar mokykla yra tarptautinė, ar suteikia galimybę įgyti visą išsamų studijų kursą ir ar jos išduotas pažymėjimas pripažįstamas Lietuvoje ir užsienyje, ar pripažįsta profesinė pilateso mokytojų asociacija PMA (Pilateso metodo aljansas), ar organizuojami praktiniai užsiėmimai, suteikiama mokomoji medžiaga, ar mokiniai gauna grįžtamąjį ryšį. Taip pat svarbi ir mokyklos patirtis, kada ji buvo įkurta, kiek filialų  turi visame pasaulyje, kiek mokinių paruošė.

O artimiausia galimybė treneriams pagilinti savo žinias ir pradėti pilateso trenerio karjerą arba praplėsti savo galimybes dirbti su įranga, jau gegužę prasidėsiantis studijinis pilateso kursas „Comprehensive Studio Polestar® Pilates“, kurį Vilniuje organizuoja fitneso mokymo centras „Aeromix“. Šeši kurso moduliai išskaidyti per metus. Paskutinis vyks kitų metų balandį. Kursus ves sertifikuotos „Polestar Pilates“ (JAV) dėstytojos I. Mochalina ir Elena Volkova. Daugiau kvalifikuotų specialistų padėtų Lietuvoje geriau išnaudoti pasaulyje populiarių pilateso treniruoklių galimybes sporte ir reabilitacijos srityje.