Sirtuinų dieta

Sirtuinų dieta: panacėja ar dar vienas reklaminis triukas?

Daugelis kovojančių su antsvoriu yra išbandę begales pačių įvairiausių dietų – nuo visai paprastų,  beveik neribojant mitybos, iki itin drastiškų, kai kasdieniame racione lieka vos keli produktai.

2020-ųjų gegužę ypatingo dėmesio sulaukė santykinai nauja sirtuinų dieta (angl. Sirtfood diet): žiniasklaidoje pasirodė naujiena, kad kurį laiką iš žurnalų puslapių dingusi atlikėja Adele atsikratė daugiau nei 40-ies kilogramų.

Gegužės 5-ąją, švęsdama 32-ąjį gimtadienį, savo pirmajame šiemet „Instagram“ įraše garsi Didžiosios Britanijos atlikėja dėkojo medikams, kovojantiems su koronavirusu, tačiau akyliems gerbėjams pro akis neprasprūdo dramatiški Adelės figūros pokyčiai. Kaip jai pavyko? Adele sėkmės paslaptis – sirtuinų dieta ir reguliarūs vizitai į sporto salę.

Kas yra sirtuinai ir kokią naudą jie teikia?

Nors terminas sirtuinai skamba kaip kokios egzotiškos tautos pavadinimas, iš tiesų viskas – kur kas paprasčiau. Sirtuinai – tai tam tikros rūšies baltymai, saugantys ląsteles nuo uždegimų ir žūties. Jie dar vadinami lieknėjimo genais.

Vartojant produktus, turinčius sirtuinų, aktyvuojami tie patys genai, veikiantys ir badaujant bei sportuojant.

Sirtuinai teigiamai veikia medžiagų apykaitą, padeda tirpdyti riebalus ir tuo pačiu didinti raumenų masę.

Sirtuinų mityba naudinga, nes:

 • apaugo ir tuo pačiu stimuliuoja raumenis;
 • padeda gražinti figūrą;
 • jos laikantis skaistėja oda;
 • didėja energijos lygis ir kt.

Kas sukūrė sirtuinų dietą?

Sirtuinų dietos kūrėjai – britai Aidanas Gogginas ir Glenas Mattenas. Apie sirtuinų dietą visas pasaulis sužinojo 2016 m. pasirodžius šių dviejų autorių knygai „The Sirtfood Diet“.

A. Gogginas – farmacininkas, dietologas, kurį ieškoti efektyvesnės visavertės mitybos paskatino autoimuninė liga. G. Mattenas – medikas, jau daugiau nei dešimtmetį vadovaujantis klinikoms Didžiojoje Britanijoje. G. Mattenas – ir daugybę apdovanojimų pelniusios knygos „Sveikatos kliedesys“ autorius, bendradarbiaujantis su profesionaliais sportininkais bei garsiais žmonėmis.

Viena šios knygos sėkmės paslapčių – ji moko ne mesti svorį, bet visų pirma propaguoja sveiką gyvenimo būdą.

Ar sirtuinų dieta efektyvi? Kiek svorio galima numesti?

Laikantis bet kurios dietos prireikia laiko, kol svoris pradeda kristi. Be to, kartais tariamas svorio netekimas iš tiesų yra sumažėjęs skysčių kiekis organizme. Kiek kilogramų pavyks numesti laikantis sirtuinų mitybos – gana individualu. Tačiau vidutiniškai per pirmąją dietos laikymosi savaitę netenkama apie 3 kg, vėliau per savaitę nukrenta 0,5–1 kg.

Svarbiausia – kad svoris kristų lėtai ir stabiliai, todėl reikėtų riboti kasdien suvartojamų kalorijų kiekius bei nepamiršti aktyvaus gyvenimo būdo.

Sirtuinų dietos meniu: ką valgyti?

Produktai, kuriuose yra sirtuinų ir kuriuos reikėtų vartoti laikantis šios dietos:

 • obuoliai;
 • citrusiniai vaisiai;
 • mėlynės;
 • lapiniai kopūstai;
 • gražgarstės;
 • grikiai;
 • sojų pupelės;
 • kaparėliai;
 • petražolės;
 • aitriosios paprikos;
 • graikiniai riešutai;
 • datulės (konkrečiai – Medjool rūšies);
 • juodasis šokoladas (kurio sudėtyje yra mažiausiai 85 proc. kakavos);
 • gėrimai: žalioji ir matcha arbatos, raudonasis vynas.

Iš lapinių kopūstų, gražgarsčių, salierų ar petražolių gaminami žalieji kokteiliai. Pasirinktinai į kokteilius galima įmaišyti žaliosios arbatos ar įpilti išspaustų citrinų sulčių.

Pagrindiniai patiekalai gali būti gaminami iš vištienos ar kalakutienos, lapinių kopūstų, kaparėlių, taip pat tinka grikiai su krevetėmis. Galima sugalvoti ir kitų variacijų.

Laikantis šios dietos į racioną reikėtų nepamiršti įtraukti kokybiškos kakavos, kavos, raudonojo vyno, sojų produktų, braškių, tačiau jais piktnaudžiauti nepatariama.

Sirtuinų dietos fazės

Sirtuinų maisto dieta įprastai skirstoma į dvi fazes:

Pirmoji fazė. Ji trunka 1 sav., o pirmąsias 3 d. bendras suvartojamų kalorijų kiekis neturėtų viršyti 1000.

Kasdien reikia išgerti po 3 žaliuosius kokteilius, pagamintus iš daug sirtuinų turinčių komponentų, bei 1 pagrindinį patiekalą, pagamintą iš sirtuinų sudėtyje turinčių ingredientų.

4–7 dietos dieną suvartojamų kalorijų kiekis jau gali siekti 1500. Kasdien reikėtų išgerti po 2 žaliuosius kokteilius iš žalumynų, daržovių ar vaisių ir suvalgyti po 2 pagrindinius patiekalus.

Antroji fazė. Ši sirtuinų dietos fazė dar vadinama palaikomąja. Jos trukmė – 14 dienų. Šios fazės metu kasdien patariama valgyti po 3 pagrindinius patiekalus ir išgerti 1 žaliąjį kokteilį.

Pirmąją ir antrąją dietos fazes būtina periodiškai kartoti, t. y. po tų 3 savaičių šiek tiek atsikvėpti ir vėl pradėti dietos kursą iš pradžių.

Sirtuinų dietos iššūkiai

Nors sirtuinų maisto dieta skatina sveiką mitybą, tuo pačiu besilaikantieji jos susiduria su nemažai iššūkių: dieta riboja maisto įvairovę ir suvartojamų kalorijų kiekį, ypač pirmomis dienomis. Taip pat pradėjus laikytis dietos reikia gerti žaliuosius kokteilius, kurių kiekiai viršija rekomenduojamas normas.

Pasak dietologės E. Delaney, iš pirmo žvilgsnio tai nėra dieta, kurią ji rekomenduotų savo klientams:

3 dienas iš eilės suvartoti vos po 1000 kalorijų yra labai sudėtinga ir, manau, daugeliui žmonių nepavyktų to pasiekti. Įdėmiau pastudijavę tinkamų produktų sąrašą rastume nemažai esančių sveikos mitybos piramidėje, tad geriau apskritai tiesiog įtraukti šiuos produktus į racioną pradėjus maitintis sveikai ir subalansuotai. Išgerdami taurę raudonojo vyno ar suvalgę šiek tiek juodojo šokolado organizmui nepadarysite jokios žalos, tačiau šių produktų nerekomenduočiau vartoti kasdien. Taip pat turėtumėte valgyti įvairesnių daržovių ir vaisių, o ne vien tų, kurie yra sąraše.

Sirtuinų dietos šalutinis poveikis

Kaip ir bet kuri kita dieta, sirtuinų mityba taip pat turi šalutinį poveikį. Mitybos ir dietologijos akademijos atstovė K. Smith išskiria kelis sirtuinų dietos šalutinius poveikius:

 • Žalos padaryti ji neturėtų, bet jei esate neįpratę valgyti tiek mažai, galite jausti nuovargį, gali pykinti, sutrikti dėmesys bei pasireikšti galvos skausmas.
 • Jei mityboje nėra pakankamai ląstelienos, tuštinimasis gali būti nemalonus ir neįprastas.
 • Gali atsirasti ir blogas burnos kvapas – tai nepakankamos mitybos požymis.

Garsūs žmonės, išbandę sirtuinų dietą

Vadinamąja Adelės dieta susižavėjo ir boksininkas Davidas Haye, TV laidų vedėja ir tinklaraštininkė Lorraine Pascale, regbio žaidėjas Jamesas Haskellis, manekenė Jodie Kidd, olimpinio aukso laimėtojas Benas Ainslie, taip pat Pippa Middleton ir daugelis kitų žinomų žmonių. Anot šaltinių, dieta jiems padėjo sulieknėti, sutvirtinti raumenis, tiek atrodyti, tiek ir jaustis puikiai.