Mokamas turinys

Renkamės stogo dangą: dažniausiai kylantis klausimai

Patikimas, solidus, ilgaamžis – šiais būdvardžiais stogdengiai paprastai apibūdina čerpinį stogą. Nepaisant to, kad tai tradicinė šimtmečius naudota danga, šiuolaikiniai gamintojai nuolat randa ką pagerinti, o vertinant pagal ilgaamžiškumo kriterijus, čerpinė danga išlieka ilgiausiai tarnaujančia. Kodėl nereikia bijoti čerpinės dangos svorio, kada geriau rinktis kitas dangas bei kuo skiriasi betoninės čerpės nuo keraminių, sužinosite perskaitę šį straipsnį.
Skardinės dangos dabar pakankamai kokybiškos. Įvairus profiliavimas leidžia imituoti beveik visas kitas dangas. Trūkumas – per lietų girdimas barškesys, tačiau, jei termoizoliacijos sluoksnis storas, jį beveik nuslopina. Dar vienas aspektas – estetinis vaizdas. Bet jį reiktų vertinti tik atsižvelgus į stogo formą, aplinką, klojimo patogumą, dangos ilgaamžiškumą”.

Prieš dešimt metų buvo reikalaujama, kad keraminių čerpių atsparumas šalčiui būtų 35 tūrinio šaldymo ir atšildymo ciklų, o jau 2000 m. sertifikuotos čerpės turėjo išlaikyti 150 ciklų. Perėmus Europos standartus, taikomus čerpėms ir jų bandymo būdams, pasikeitė čerpių bandymo būdai ir Lietuvoje. Čerpės šaldomos ir atšildomos suklotos ant grebėstų, imituojant natūralias sąlygas. Šiuo būdu šaldomos čerpės turi išlaikyti 100 ciklų. Mažiausia čerpių ardomoji apkrova, atsižvelgiant į jų tipą, lenkiant turi būti nuo 600 N iki 1.500 N, jos turi nepraleisti vandens. Keramines cerpes, kaip ir daugelis kitų statybinių medžiagų, turi būti sertifikuotos Lietuvoje.

Pasiruošimas stogo dengimo darbams taip pat vyksta sklandžiai ir greitai. Plieninės stogo dangos ypatingos tuo, kad joms nereikia nei specialaus vientiso pakloto, nei tvirtesnių medinių gegnių – grebėstų konstrukcijos. Iš esmės užsikloti naują stogą ant savo namo ar kito pastato gali net pats šeimininkas. „Norintiems stogo dangą susimontuoti patiems siūloma nedideliais 1,19×0,72 m lakštais parduodama plieninė stogo danga „Ruukki Finnera“.

Betoninės čerpės praktiškai nesensta – medžiaga tokia patvari ir tvirta, kad jos neįmanoma sugadinti. Jos nesunkiai išlaiko šalčius, kaitrą ir kitas sunkias oro sąlygas, todėl plačiai naudojamos nuo Viduržemio jūros iki šiaurės šalių. Betoninėmis čerpėmis dengtas stogas taip pat išlaiko didelius krūvius – sniegą, rudenines liūtis ir panašiai. Kai namas uždengiamas betoninių čerpių stogu, iš karto pastebimi du pliusai: žemos eksploatavimo išlaidos ir tai, kad bent artimiausius 100 metų stogo nereiks dengti iš naujo.