Patarimai

L-karnitinas: sėkmės formulės sudedamoji dalis?

Kuo skiriasi desperatiškai norintys sulieknėti ir besilaikantys dietos ir rimčiau sportu užsiimantys atletai mėgėjai norintys padailinti kūno linijas? Pirmieji riboja maisto suvartojimą skaičiuodami kalorijas ar valgydami tam tikrus produktus laikydamiesi dietos nurodymų. Antrųjų pagrindinis tikslas išlikti energingiems ir užtikrinti, jog organizmas gaus pakankamai maistinių medžiagų, mineralų, vitaminų ir papildų. Tai užtikrina, jog nepritrūks energijos sportuojant ir tikslas bus pasiektas greičiau. Kalbant apie riebalų deginimą, sportuojantys mini L-karnitino papildus. Ar tai sėkmės formulės siekiant dailaus kūno sudedamoji dalis?

Kas yra L-karnitinas?

Wikipedia enciklopedija pateikia tokį L-karnitino apibrėžimą: „Karnitinas, kitaip dar L-karnitinas – natūralus, į B grupės vitaminus panašus junginys, kuris padidina ląstelių membranų pralaidumą riebiosioms rūgštims. Karnitinas padeda transportuoti šias rūgštis į mitochondrijas, kuriose jos yra panaudojamos energijai gauti. Kartais naudojamas kaip maisto papildas.“ Ką tai reiškia?

L-karnitinas nėra kažkas dirbtinio ir nenatūralaus. Tai įprasta medžiaga, kurią gauname su maistu ir kurią sintezuoja žmogaus inkstai ir kepenys. Pagrindinė L-karnitino funkcija yra riebalų deginimas ir riebalų kaupimosi prevencija, jis yra svarbus raumenų energijos šaltinis. Štai todėl visus sportuojančius ar norinčius sumažinti riebalinį kūno sluoksnį domina L-karnitino papildai.

Kiek reikia L-karnitino organizmui ir iš kur jo gauti?

Įprasta dienos dozė yra 300-1000 mg per dieną, tačiau sportuojantiems, priklausomai nuo sporto šakos,  gaunamo fizinio krūvio bei siekių dozė gali skirtis. Kaip minėta L-karnitinas gaunamas su maistu. Daugiausia jo yra šiuose produktuose (kiekis nurodomas 100 gramų produkto):

  • Jautienos kepsnys – 95 mg
  • Malta jautiena – 94 mg
  • Kiauliena –  27.7 mg
  • Šoninė – 23.3 mg
  • Menkė –  5.6 mg
  • Vištienos krūtinėlė -3.9 mg
  • Sūris – 3.7 mg

Ką matome? Sudėtinga surinkti reikiamą kiekį karnitino vien tik maistu, o ką jau kalbėti apie tuos, kurie laikosi griežtų dietų (ypač mono dietų) ir taip apriboja gaunamų maistinių medžiagų bei vitaminų kiekį. Tačiau ne vien dėl to žmonėms dažnai trūksta karnitino. Jo organizme sumažėja esant stresui, ilgalaikei įtampai bei  vartojant riebų maistą. Karnitino trūkumas organizme pasireiškia fiziniu nuovargiu, išsekimu, viršsvoriu, nusilpusiu imunitetu ir dėl to puolančiomis infekcijomis.

Natūralu, jog L-karnitino trūkumas kompensuojamas papildais. Užtikrinant pastovų šios medžiagos kiekį organizme pirmiausia užsitikriname gerą savijautą, sveikatą, stipriname imunitetą bei galime lengviau pasiekti savo tikslo.

Lieknėjantiems karnitinas paspartina medžiagų apykaitą ir slopina alkį. Sumažinus suvartojamų kalorijų skaičių ir suderinus su fiziniu aktyvumu, L-karnitinas padeda kontroliuoti kūno svorį. Tuo tarpu intensyviai sportuojantiems karnitinas padeda greičiau atsigauti po fizinio krūvio, gerina raumenų aprūpinimą deguonimi bei skatina raumenų augimą.

Iš to ką sužinojome, galime drąsiai daryti išvadą, jog taip, L-karnitino papildai yra sėkmės sudedamoji dalis. Tiek lieknėjantiems, tiek intensyviai sportuojantiems.
Padangos