Patarimai

Sporto papildai: kada tikslinga juos vartoti?

Tikriausiai kiekvienas esame matę maisto papildų sportuojantiems reklamas gatvėse ir internete. Teigiama, kad sporto papildai padeda padidinti raumenų masę, suteikia ištvermės ir naudos sveikatai. Taigi šiame straipsnyje bandysime panagrinėti tokių papildų poreikį.

Visų pirma, ką turėtumėte nuspręsti ir žinoti – tai kokiu tikslu sportuojate: ar siekiate rezultatų ir ketinate dalyvauti varžybose, o galbūt tik mankštinatės ir siekiate sutvirtinti raumenis?

Sportuojate profesionaliai? Papildai neišvengiami

Jei ketinate sieki rezultatų sporte, turėtumėte laikytis specialaus režimo, maitintis pagal nurodymus bei vartoti papildus sportui. Be šių kelių išvardytų komponentų jokioje sporto šakoje nepasieksite aukštų rezultatų.

Sportininkų profesionalų krūviai yra milžiniški, todėl būtent dėl šios priežasties reikia gauti daugiau energijos. Iš maisto gaunamų medžiagų šiuo atveju nepakanka: krūviai yra tikrai ekstremalūs, taigi reikia papildomos baltymų, įvairių vitaminų ir mineralų dozės. Siekiant rekordų, būtina ir gydytojo priežiūra, gali prireikti dietologo ar net psichologo konsultacijų, nes įgyti sportinę ištvermę lemta ne visiems – kiti palūžta pusiaukelėje.

Jei žmogus sportuoja savo malonumui, papildai sportui būtini ne visais atvejais – tai paties žmogaus pasirinkimas. Jei siekiate pakelti bendrąjį tonusą ir norite būti sveikas, žvalus, sportas jau savaime yra viena iš priemonių šiems tikslams pasiekti. Tačiau jei mityba nėra subalansuota, o vitaminų (ypač vėlyvą žiemą, pavasarį stinga), galima pavartoti ir specialių maisto papildų. Jie parduodami ten pat, kur ir sporto papildai, tačiau medžiagų balansas papilduose skiriasi. Nereikėtų manyti, kad papildai skirti vien užsiimantiems sportu profesionaliai – papildų yra gausybė rūšių.

Dar paplitusi nuomonė, kad sportuojant būtini baltyminiai kokteiliai. Tokiuose kokteiliuose gausu aminorūgščių, o kai jų per daug, apkraunamas virškinamasis traktas ir skrandis. Per didelis aminorūgščių kiekis gali ir apsunkinti, tad reikia išmėginti: galbūt sportuojantieji ne profesionaliai reikalingas medžiagas galėtų gauti iš mėsos, pieno produktų ar įvairių augalinių baltymų.

Yra ir specialių izotoninių gėrimų, skirtų sportuojantiems: jie kompensuoja netektus skysčius ir aprūpina organizmą mineralinėmis medžiagomis. Šie gėrimai yra išties naudingi, tačiau ir jais nereikėtų piktnaudžiauti. Bet kokiu atveju, prieš vartodami papildus, pasikonsultuokite su gydytojais arba treneriais.