Viena iš kliūčių, trukdančių mums sportuoti, yra mūsų smegenys. Jos neleidžia mums judėti, nors visi žinome, kad sportas yra naudingas sveikatai ir protui. Galime sau sakyti, kad esame užsiėmę, pavargę ar blaškomi kitų dalykų, bet tikroji priežastis yra paprasta: mes nesiryžtame sportuoti. Jei tikrai norime tapti stipresni, sveikesni ir tinkamesni, turime įveikti kliūtis, kurios mūsų trukdo.
Viena iš tokių kliūčių yra mūsų smegenys, kurios neleidžia mums sportuoti. Evoliucijos požiūriu, žmonės išsivystė taip, kad galėtų toleruoti didelį fizinį aktyvumą, bet taip pat ir linktų ilsėtis, kai įmanoma, kad sutaupyti energijos, kai judėjimas yra būtinas ar malonus, paaiškina žmogaus evoliucinės biologijos profesorius Daniel Lieberman, knygos „Exercised: Why Something We Never Evolved to Do is Healthy and Rewarding“ autorius. Kitaip tariant, medžiotojai rinkėjai nesportavo, kad sudegintų papildomas kalorijas. Iš evoliucijos perspektyvos, „tai būtų kvaila daryti“, sako Lieberman. „Jūs švaistote energiją kažkam, kas neduos jums jokios naudos.“
Šiuolaikinėje visuomenėje mes daugiau nejudame kasdieniniame gyvenime, tačiau evoliucinis instinktas taupyti energiją išlieka. Lieberman teigia, kad ‘nenoras’ ar ‘atsisakymas’, kai kalbama apie sportą, yra visiškai normalus ir natūralus.
Matthieu Boisgontier, fizinio aktyvumo tyrėjas ir Otavos universiteto asocijuotas profesorius, 2018 m. tyrime parodė šį reiškinį. Jis prijungė žmones prie smegenų veiklos monitorių, suteikdamas galimybę valdyti skaitmeninį avatarą. Jiems buvo liepta judinti avatarą nuo nejudančio, nekintančio elgesio vaizdų, kurie atsirado jų kompiuterio ekranuose, ir link fizinio aktyvumo vaizdų.
Boisgontier ir jo kolegos pastebėjo, kad žmonės lengvai judino avatarą link fizinio aktyvumo, bet smegenys buvo aktyvesnės šiuo veiksmu nei judant nuo nejudančio elgesio vaizdų. Tai rodo, kad smegenys turi natūralų polinkį link nejudančio elgesio ir kad norint jį įveikti, reikia daugiau pastangų.
Taigi, kaip galime priversti savo smegenis mėgti sportą? Boisgontier sako, kad vienas iš būdų yra rasti malonų ir patrauklų būdą judėti, kuris paskatintų smegenis siekti aktyvumo, o ne vengti jo. Tai gali būti žaidimas, šokis, draugų susitikimas ar bet kas kita, kas suteikia džiaugsmo ir prasmės. Be to, svarbu nustatyti realius ir konkrečius tikslus, kurie padėtų mums matyti savo pažangą ir pasiekti sėkmės jausmą. Ir, žinoma, nepamirškime apdovanoti savęs už mūsų pastangas ir pasiekimus, kad sustiprintume teigiamą ryšį tarp sporto ir smegenų.
Sportas gali būti iššūkis, bet neįmanomas. Suprasdami, kodėl mums taip sunku pradėti ir tęsti, galime rasti būdų, kaip įveikti smegenų pasipriešinimą ir padaryti sportą ne tik sveiku, bet ir maloniu.