Bananai ypatingo populiarumo vaisius mūsų virtuvėse. Tačiau ar žinote kiek bananų turėtumėte suvalgyti per dieną, jog jie duotų naudą? Ir kokią naudą organizmui jie suteikia? Beje, ne ką mažiau svarbus klausimas ir kokią įtaką svoriui daro bananų valgymas.
Didelė bananų maistinė vertė
Bananai yra skanūs, patogūs valgyti kaip užkandį, o ir receptų su bananais esama nemažai. Tuo pačiu tai itin maistingas produktas, yra net bananų dieta.
Bananai yra geras kelių pagrindinių maistinių medžiagų, įskaitant manganą, kalį ir vitaminų C bei B6, šaltinis.
Vidutinio dydžio šviežias bananas (118 gramų) turi šias maistines medžiagas:
- Kalorijos: 105
- Angliavandeniai: 27 gramai
- Skaidulos: 3 gramai
- Riebalai: 0,3 gramo
- Baltymai: 1 gramas
- Vitaminas C: 17% dienos normos
- Vitaminas B6: 22% dienos normos
- Kalis: 12% dienos normos
- Manganas: 16% dienos normos
- Magnis: 8% dienos normos
Bananuose taip pat yra įvairių augalinių junginių, kurie gali sumažinti stresą, uždegimą ir lėtinių ligų riziką.
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) rekomenduoja per dieną suvalgyti bent penkias porcijas vaisių ir daržovių. Bananų įtraukimas į savo kasdieninę mitybą yra puikus būdas padidinti sveikų vaisių suvartojimą ir pagerinti bendrą savijautą.
Labai mažai baltymų ir riebalų
Norint sveikai maitintis, reikia žinoti kas sudaro mėgstamus produktus ir kuo jie maistingi ir ko organizmui trūksta persistengus valgyti šių produktų per daug.
Didžiąją dalį bananuose esančių kalorijų sudaro angliavandeniai. Tuo tarpu baltymai ir riebalai kartu sudaro mažiau nei 8% viso banano kalorijų kiekio. Tai yra neigiamas dalykas kalbant apie sveiką mitybą.
Baltymai yra pagrindinis struktūrinis jūsų kūno komponentas, reikalingas tinkamai imuninei funkcijai, audinių atstatymui, raumenų augimui ir kaulų sveikatai. Tuo tarpu riebalai suteikia energijos, padeda pasisavinti riebaluose tirpias maistines medžiagas ir vaidina svarbų vaidmenį hormonų gamyboje bei smegenų sveikatai.
Kadangi bananams trūksta šių gyvybiškai svarbių maistinių medžiagų, jie patys savaime negali būti traktuojamas kaip visavertis maistas.
Jei bananas yra jūsų įprastas užkandis, apsvarstykite galimybę jį derinti su sveikų riebalų ir baltymų šaltiniu, pavyzdžiui, žemės riešutų sviestu, sauja graikinių riešutų ar virtų kiaušinių, kad jūsų mityba būtų labiau subalansuota.
Nepersistenkite valgydami daug bananų
Bananai yra sveikas priedas prie beveik bet kokios dietos, tačiau per didelis bet kurio maisto produkto kiekis, įskaitant bananus, gali padaryti daugiau žalos nei naudos. Bananai paprastai nelaikomi kaloringu maistu. Tačiau jei dėl įpročio užkandžiauti bananai suvalgote daugiau kalorijų, nei reikia jūsų kūnui, tai gali sukelti viršsvorio atsiradimą.
Be to, daugiau nei 90% bananuose esančių kalorijų gaunama iš angliavandenių. Neprinokusiuose arba žaliuose bananuose pagrindinis angliavandenių šaltinis yra krakmolas. Kai vaisiai sunoksta, krakmolas virsta cukrumi. Taigi, kol jūsų bananas bus pakankamai prinokęs, kad galėtumėte valgyti, didelę kalorijų dalį gali sudaryti cukrus.
Per didelis angliavandenių suvartojimas – nesubalansuojant jų su baltymais ir sveikais riebalais – gali apsunkinti cukraus kiekio kraujyje kontrolę tiems, kurie serga cukriniu diabetu ar priešdiabetu.
Be to, valgant per daug bananų gali trūkti maistinių medžiagų, ypač jei neužleidžiate vietos maisto produktams, kuriuose yra bananams trūkstamų maistinių medžiagų, tokių kaip baltymai, riebalai, kalcis, vitaminas D ir geležis.
Kiek bananų reikėtų arba galima suvalgyti?
Pusiausvyra ir įvairovė yra sveikos mitybos bruožai. Jūsų kūnas yra sudėtinga sistema, kuriai reikia įvairių maistinių medžiagų, kad tinkamai veiktų. Geriausias būdas užtikrinti, kad gausite viską, ko reikia jūsų kūnui, yra valgyti įvairių maisto produktų iš kiekvienos maisto produktų grupės.
Nėra konkretaus bananų skaičiaus, kurį reikėtų suvalgyti. Tai tikrai priklauso nuo jūsų unikalių kalorijų ir maistinių medžiagų poreikių. Teoriškai galite valgyti tiek bananų, kiek norite, jei nepersistengsite suvartodami per daug kalorijų. Vienas ar du bananai per dieną greičiausiai būtų laikomi saikingu suvartojimu.