Patarimai,  Produktai

Sveika mityba ir maisto papildai

Ar tikrai pakankamai žinote apie vitaminus ir mineralus, kurių reikia jūsų organizmui? Deja, bet statistika rodo, kad didžiosios daugumos žmonių organizmui trūksta būtiniausių vitaminų ir mineralų, jau nekalbant apie tai, jog tik retas gali įvardinti vitaminus, kurie yra būtini kiekvieno iš mūsų organizmui. Taigi, tarp pačių būtiniausių vitaminų neabejotinai patenka vitaminas A, C, D, E, K ir B grupės vitaminai: tiaminas (B1), riboflavinas (B2), niacinas (B3), pantoteno rūgštis (B5), piridoksinu (B6), biotinas (B7), folatai (B9) ir kobalaminas (B12).

Vitaminai A, D, E ir K yra kaupiami mūsų organizmo riebaliniuose audiniuose, todėl organizme išsaugomi kur kas ilgiau. Tuo tarpu kiti jau minėti vitaminai turi būti atstatomi reguliariai, kadangi jie yra tirpstantys vandenyje ir iš organizmo yra pašalinami kartu su šlapimu. Vitaminas B12 yra vienintelis vandenyje tirpstantis vitaminas, kuris yra saugomas mūsų kepenyse.

Geriausias būdas gauti minėtų vitaminų yra pasirūpinant savo subalansuota ir sveika kasdiene mityba, tačiau suprantama, kad ne visuomet turime galimybę ir tinkamas sąlygas suvartoti pakankamą kiekį šviežių ir sveikų maisto produktų, kuriuose esančių vitaminų pakaktų mūsų organizmui. Todėl neturėtų būti pamirštami ir natūralūs maisto papildai, kurie užtikrina, kad mūsų organizmas gautų tai, ko negavo kartu su kasdien suvartojamu maistu. O tam, kad jums būtų lengviau pasirūpinti svarbiausiais vitaminais, kurių reikia jūsų organizmui, pateiksime daugiau informacijos apie kiekvieno vitamino naudą ir maisto produktus, kuriuose galite jų rasti.

Mūsų organizmui būtini vitaminai

 • Vitaminas A. Jis vaidina labai svarbų vaidmenį ląstelių augimo ir vystymosi procese. Vitaminas A taip pat padeda odai, plaukams, nagams, dantų smegenims, liaukoms, kaulams ir dantims. Šio vitamino dėka galima sumažinti ir plaučių vėžio riziką. Vitamino A yra lašišoje, kitose gėlavandenėse žuvyse, kiaušinių triniuose ir kt.
 • Vitaminas D. Šis vitaminas yra būtinas kiekvieno iš mūsų organizmui. Jis padeda lengviau įsisavinti kalcį, padeda išsaugoti tvirtus kaulus ir sveikus dantis. Vitamino D yra piene, sojoje, ryžiuose, svieste, kiaušinių triniuose, riebioje žuvyje, žuvų taukuose, taip pat vitaminą D organizmas gali gaminti ir pats – tuomet, kai esame saulėje.
 • Vitaminas E. Tai yra labai svarbus ir galingas antioksidantas. Jis efektyviai apsaugo mūsų organizmą nuo laisvųjų radikalų. Turi didžiulės įtakos mūsų raumenims ir raudoniesiems kraujo kūneliams. Vitamino E galite rasti kiaušinyje, daržovių aliejuje, margarine, majoneze, riešutuose, sėklose ir kt.
 • Vitaminas K. Tai organizmui būtinas vitaminas, kuris užtikrina gerą kraujo krešėjimą. Vitamino K yra špinatuose, brokoliuose, žaliose lapinėse daržovėse ir kepenėlėse.
 • Vitaminas C. Jis ypač svarbus mūsų organizmo imuninei sistemai. Vitamino C pagalba galime sustiprinti kraujagyslių sieneles, paspartinti žaizdų gijimą ir pagerinti geležies įsisavinimą. Jis padeda apsisaugoti nuo aterosklerozės ir veikia kaip labai efektyvus antioksidantas. Labai daug vitamino C galima rasti citrusiniuose vaisiuose, sultyse, melionuose, uogose, brokoliuose, bulvėse ir kt.
 • Vitaminas B1. Jis yra būtinas norint išsaugoti gerą medžiagų apykaitą. Jis taip pat padeda mūsų virškinimui, gerina apetitą ir nervų sistemos funkcionavimą. Vitamino B1 yra kiaulienoje, pupose, riešutuose, sėklose, grūduose ir kt.
 • Vitaminas B2. Šio vitamino reikia geresniam žaizdų gijimui, taip pat jis vaidina labai svarbų vaidmenį mūsų medžiagų apykaitoje, padeda formuotis raudoniesiems kraujo kūneliams ir juose gerina deguonies apykaitą. Jis gerina regėjimą ir išsaugo gerą odos būklę. Vitamino B2 yra grūdinėse kultūrose, liesoje mėsoje, paukštienoje, grybuose ir kituose maisto produktuose.
 • Vitaminas B3. Tai labai svarbus vitaminas, kurio dėka galime turėti daugiau energijos, pagerinti savo medžiagų apykaitą ir užtikrinti tinkamą organizmo vystymąsi. Didesnis vitamino B3 kiekis gali sumažinti cholesterolio lygį kraujyje. Vitamino B3 gausu liesoje mėsoje, paukštienoje, jūros gėrybėse, piene, kiaušiniuose, pupose ir kt.
 • Vitaminas B5. Jis suteikia energijos ir padeda gerinti mūsų medžiagų apykaitą, kartu stabilizuojant ir cukraus kiekį kraujyje. Bene visuose maisto produktuose yra vitamino B5.
 • Vitaminas B6. Jei norite, kad jūsų sveikata būtų gera, jūsų organizmui yra būtina gauti pakankamą vitamino B6 kiekį. Jis gerina baltymų ir angliavandenių įsisavinimą, suteikia daugiau energijos, gerina medžiagų apykaitą, jis taip pat vaidina labai svarbų vaidmenį nervų sistemos funkcionavimui ir raudonųjų kraujo kūnelių sintezei. Vitamino B6 yra mėsoje, žuvyje, paukštienoje, grūdinėse kultūrose, bananuose, žaliose lapinėse daržovėse, bulvėse ir sojų pupelėse.
 • Vitaminas B7. Jis yra būtinas gerai medžiagų apykaitai. Šio vitamino yra kiaušinių triniuose, sojų pupelėse, pilno grūdo produktuose, riešutuose, mielėse ir kt.
 • Vitaminas B9. Tai ypač svarbus vitaminas nėštumo metu. Jis padeda raudonųjų kraujo kūnelių gamyboje, sintetina tam tikras amino rūgštis, yra svarbus formuojantis DNR ir RNR molekulinei struktūrai. Jis taip pat padeda apsisaugoti nuo įvairių komplikacijų ir vaisiaus vystymosi problemų. Vitamino B9 yra kepenėlėse, žaliose lapinėse daržovėse, šparaguose, apelsinų sultyse, avokaduose ir kt.
 • Vitaminas B12. Šis vitaminas yra būtinas raudonųjų kraujo ląstelių, DNR, RNR ir nervų dangalo mielino formavimuisi. Vitamino B12 yra visuose gyvulinės kilmės produktuose.

Žinoma, minėti vitaminai nėra vieninteliai, kurie yra būtini mūsų organizmui ir efektyviam jo funkcionavimui, todėl jei norite, kad jūsų sveikata būtų tvirta, organizmas funkcionuotų tinkamai ir turėtumėte pakankamai energijos, pasirūpinkite pilnaverte mityba, maisto papildais, pakankamu fiziniu aktyvumu ir poilsiu.