Morkos – viena iš populiariausių daržovių visame pasaulyje. Jos ne tik skanios ir universalios, bet ir dažnai giriamos dėl naudos sveikatai, ypač regėjimui. Daugelis iš mūsų esame girdėję seną posakį, kad valgant morkas galima pagerinti regėjimą, o kai kurie net tiki, jog šis poveikis gali padėti geriau matyti tamsoje. Bet ar tai tiesa? Ar morkos tikrai gali daryti stebuklus mūsų akims? Oftalmologai šypsosi nuo tokių klausimų. Atsakykime į juos ir išsiaiškinkime daugiau apie šią nuostabią daržovę.
Mitų ištakos: kaip morkos tapo „stebuklinga“ daržove regėjimui
Šiandien populiari nuomonė, jog morkos pagerina regėjimą, iš dalies kilo Antrojo pasaulinio karo metais. Britų pilotai, skraidydami naktimis, sėkmingai numušdavo vokiečių lėktuvus, ir tam buvo naudojama nauja slapta technologija – radarai. Norėdami išsaugoti šią technologiją paslaptyje, britai sukūrė išgalvotą istoriją, teigdami, kad pilotų gebėjimas matyti naktį kilo dėl didelio morkų vartojimo. Propaganda greitai išplito, o morkos tapo „supermaistu“, galinčiu pagerinti regėjimą tamsoje.
Nors ši istorija buvo sugalvota, morkų ryšys su regėjimu turi tam tikrą pagrindą, tačiau jis nėra toks stebuklingas, kaip dažnai įsivaizduojama.
Vitaminas A ir regėjimas: kas slypi morkose?
Morkose gausu beta karotino – natūralaus pigmento, kuris žmogaus organizme virsta vitaminu A. Vitaminas A yra būtinas normaliam regėjimui, ypač esant silpnam apšvietimui, nes jis padeda gaminti rodopsiną – baltymą, esantį akies tinklainėje. Rodopsinas leidžia mūsų akims prisitaikyti prie šviesos pokyčių, todėl be pakankamo vitamino A kiekio gali atsirasti regėjimo problemų, ypač naktinį apakimą.
Žmonės, turintys vitamino A trūkumą, iš tiesų gali pastebėti pagerėjusį regėjimą, jei į mitybą įtrauks daugiau beta karotino turinčių produktų, tokių kaip morkos. Tačiau šiuolaikinėje visuomenėje vitamino A trūkumas yra retas, todėl daugumai žmonių morkos nepasiūlys dramatiško regėjimo pagerinimo, nebent jų mityboje jau būtų vitamino trūkumas.
Morkų nauda sveikatai
Nors morkos galbūt nėra stebuklingos regėjimo pagerintojos, jos turi daugybę kitų privalumų:
- Gausu antioksidantų – Beta karotinas, randamas morkose, yra stiprus antioksidantas. Jis padeda kovoti su laisvaisiais radikalais organizme, kurie gali sukelti ląstelių pažeidimus ir prisidėti prie lėtinių ligų, pavyzdžiui, širdies ligų ir vėžio, vystymosi.
- Pagerina odos būklę – Beta karotinas taip pat naudingas odos sveikatai. Jis padeda apsaugoti odą nuo ultravioletinių spindulių ir mažina riziką atsirasti saulės nudegimams.
- Stiprina imuninę sistemą – Vitaminas A, susidarantis iš beta karotino, yra būtinas imuninės sistemos funkcionavimui. Jis padeda kovoti su infekcijomis ir palaiko odos bei gleivinės barjerų funkciją, neleidžiančią bakterijoms ir virusams patekti į organizmą.
- Skatina virškinimo sveikatą – Morkose yra gausu skaidulų, kurios svarbios sveikam virškinimo procesui. Skaidulos padeda reguliuoti žarnyno veiklą ir mažina vidurių užkietėjimo tikimybę.
- Gera širdies sveikatai – Reguliarus morkų vartojimas gali padėti sumažinti širdies ligų riziką. Skaidulos ir antioksidantai padeda reguliuoti cholesterolio kiekį ir mažina kraujospūdį, o tai prisideda prie sveikos širdies funkcijos.
Morkos – įvairiapusis supermaistas
Morkos yra maistingos ir lengvai pritaikomos kasdienei mitybai. Nesvarbu, ar jos yra šviežios, virtos, trintos ar net morkų sulčių pavidalu, šios daržovės yra puikus būdas papildyti savo mitybą būtinomis maistinėmis medžiagomis.
Kaip geriausia vartoti morkas? Morkas galite įtraukti į savo mitybą įvairiais būdais:
- Žalias morkas valgykite kaip užkandį arba įdėkite į salotas;
- Gaminant daržovių sriubas arba troškinius, įdėkite smulkintų morkų;
- Keptas morkas naudokite kaip garnyrą prie pagrindinių patiekalų;
- Morkų sultys taip pat gali būti sveikas ir gaivus gėrimas.
Ir pabaigai
Nors morkos galbūt nepagerins jūsų regėjimo taip stipriai, kaip teigė Antrojo pasaulinio karo mitai, jos yra neabejotinai svarbi daržovė sveikatai. Jos aprūpina organizmą beta karotinu, vitaminu A ir kitais svarbiais antioksidantais, kurie gali turėti teigiamą poveikį ne tik akims, bet ir visam kūnui. Taigi, nors nereikėtų tikėtis stebuklų, kai kalbama apie regėjimą, morkos yra puikus pasirinkimas bendrai sveikatai stiprinti.