Šunims, kaip ir žmonėms, reikalinga subalansuota mityba, aprūpinantį visomis reikalingomis medžiagomis. Mineralų ar vitaminų trūkumas gali sukelti neigiamas pasekmes augintinio sveikatai.
Specializuotas maistas šunims paprastai savo sudėtyje turi vitaminų ir mineralų. Tačiau atsiradus šių medžiagų trūkumui, kartais būtina duoti ir papildus šunims.
Mineralų trūkumas
Mineralų trūkumas gali būti pirminis arba antrinis. Pirminis deficitas atsiranda tokiu atveju, kai racione nebūna reikalingų mineralų. Antrinis deficitas šuniui sukelia arba medžiagų apykaitos sutrikimus, arba mineralinių junginių disbalansą (įskaitant ir racione esančias priešingai veikiančias medžiagas – antagonistus).
Jodo trūkumas dažniausiai atsiranda dėl metabolizmo skydliaukėje ir sukelia gyvūno nuplikimą, o taip pat ir įvairias alergines reakcijas.
Cinko trūkumas taip pat būna antrinis. Jis kyla dėl kalcio pertekliaus racione, kuris neleidžia absorbuotis cinkui. Cinko trūkumas atsiranda ir dėl to, jei šuo ilgai maitinamas vien košėmis, kadangi košėse yra fitino rūgščių ir jos druskų, jungiančių cinką į jungtis, kurių organizmas nepriima. Dėl cinko trūkumo gali pradėti kristi plaukai, atsirasti odos pigmentacija ir sustorėjimas. Cinkas turi didelį poveikį odos ir kailio būklei. Reikėtų žinoti, kad šuniui reikia nedidelio kiekio cinko, kadangi per didelis jo kiekis yra pavojingas, gali sukelti toksinį apsinuodijimą.
Natrio trūkumas taip pat sukelia odos sausumą ir plaukų slinkimą. Geriausias būdas natriui patekti į organizmą yra valgomoji druska – natrio chloridas. Dėl valgomosios druskos vartojimo specialistų nuomonės išsiskiria. Vieni mano, kad druskos trūkumas gali prisidėti prie natrio deficito vystymosi, o kiti teigia, kad organizmas gali gauti pakankamai natrio valgant mėsą, kur natrio ir kalio yra vienodai. Šiandieną jau yra įrodyta, kad druskos vartojimas didina riziką susirgti širdies kraujagyslių ligomis.
Norint savo augintiniui suteikti pakankamai mineralinių medžiagų, galima duoti jam daržovių sultinio, kur mineraliniai junginiai yra lengvai suvirškinami.
Reikėtų žinoti, jog medžiagų apykaitos sutrikimas atsiranda dėl mineralinių junginių deficito šuns maiste, todėl norint nustatyti tinkamą diagnozę, reikėtų kreiptis į veterinarą.
Vitaminų trūkumas
Avitaminozė šunims dažnai atsiranda dėl vitamino A ir biotino trūkumo. Vitamino A deficitą gali sukelti arba mažas riebalų kiekis maiste, arba kasos ir kepenų sutrikimai. Dėl vitamino A stokos oda pasidaro šiurkšti ir sausa, kailis išblanksta ir iškrenta plaukai. Esant biotino deficitui paprastai išorinių dirgiklių nepasireiškia, normaliomis sąlygomis šis vitaminas sintetinamas žarnyno mikrobų terpėje. Biotino deficitas atsiranda slopinant žarnyno mikroflorą antibiotikais, be to, avidinas esantis žaliame kiaušinio baltyme pajėgus deaktyvuoti biotiną. Dėl biotino stokos gali pradėti kristi plaukai, ant odos atsirasti uždegimų ir opų. Šunų odos ir kailio būklei įtakos taip pat turi riboflavinas, vitaminai B6 ir B12, niacinas, folio rūgštis ir cholinas. Šių maistingų medžiagų deficitas šunims pasireiškia gana retai.
Reikėtų nepamiršti, kad hipervitaminozė taip pat neigiamai veikia odą ir kailį, kaip ir avitaminozė. Todėl vitaminus šunims reikia duoti atsakingai, laikantis veterinarų rekomendacijų.
Štai vienas pamokantis pavyzdys. Šunelio šeimininkams veterinaras patarė kartas nuo karto į maistą įdėti vitaminų. Šunelis vitaminų neėdė, kuriuos šeimininkai nupirko veterinarijos vaistinėje, tačiau su malonumu kramtė vitaminus skirtus žmonėms. Labiausiai jam patiko revito vitaminai, todėl šeimininkai pradėjo juos duoti šuneliui kaip skanėstą ir žinoma persistengė. Šunelio kailis pradėjo kristi kuokštais. Ne iš karto supratę kas nutiko, šeimininkai ir toliau šėrė šunelį revito vitaminais. Hipervitaminozės priežastis tapo dalinis augintinio nuplikimas. Kailis ataugo tik po pusės metų.