Produktai

Kokiais privalumais sveikatai pasižymi skaidulos?

Skaidulos yra pagrindinė priežastis, kodėl augalinis maistas yra toks vertingas ir naudingas kiekvieno iš mūsų sveikatai. Reguliariai atliekamų tyrimų rezultatai rodo, kad optimalus suvartojamų skaidulų kiekis gali padėti mūsų virškinimo sistemai ir sumažinti ūminių ligų atsiradimo riziką.

Skaidulos yra atsakingos už mūsų žarnyno veiklą ir padeda išgyventi gerosioms bakterijoms, kurios gyvena virškinimo sistemoje. Todėl šiandien skaidulos yra vartojamas ir kaip natūralūs maisto papildai lieknėjimui. Tačiau ne visos skaidulos yra vienodos ir ne visos pasižymi vienodais privalumais mūsų sveikatai. Todėl apie skaidulų privalumus mūsų sveikatai yra naudinga sužinoti daugiau.

Skaidulos maitina gerąsias žarnyno bakterijas

Bakterijų, kurios gyvena žmogaus organizme, skaičius net 10 kartų viršija organizmo ląstelių skaičių. Jos gyvena ant mūsų odos, burnoje ir nosyje, tačiau didžioji jų dalis gyvena mūsų žarnyne – daugiausiai storojoje žarnoje.

Žarnyne gyvena apytiksliai 500 skirtingų rūšių bakterijų, kurios sudaro apie 100 trilijonų bakterijų. Šios žarnyno bakterijos dar yra vadinamos ir žarnyno flora. Žmogaus organizme gyvenančios bakterijos gali atlikti tai, ko negali atlikti pats organizmas. Kai kurios iš jų turi labai didelę įtaką mūsų sveikatai, nepamirštant svorio mažinimo ir cukraus lygio kraujyje reguliavimo, imuninės sistemos funkcijų ir netgi smegenų veiklos gerinimo.

Bakterijos, kaip ir bet kurie kiti gyvi organizmai, turi maitintis tam, kad turėtų energijos, galėtų išgyventi ir funkcionuoti. Tačiau dauguma angliavandenių, baltymų ir riebalų patenka į kraujotaką dar prieš nukeliaujant į storąją žarną, todėl žarnyno florai jų belieka labai mažai. Būtent tuomet į pagalbą atkeliauja skaidulos. Žmogaus ląstelės neturi enzimų, kurie suvirškintų skaidulas, todėl jos pasiekia storąją žarną beveik nepasikeitusios. Tačiau žarnyno bakterijos enzimų turi, todėl jie geba suvirškinti šias skaidulas. Tai yra labai svarbi priežastis, kodėl skaidulos yra svarbios mūsų sveikatai – jos maitina gerąsias žarnyno bakterijas, veikdamos kaip prebiotikai. Tokiu būdu jos taip pat skatina gerųjų žarnyno bakterijų augimą.

Gerosios bakterijos organizmui gamina maistingąsias medžiagas, tarp kurių yra ir trumpos grandinės riebalų rūgštys. Jos gali maitinti ląsteles gaubtinėje žarnoje, kartu sumažinant žarnyno uždegimus ir sprendžiant virškinimo sistemos problemas.

Kai kurio tipo skaidulos gali padėti atsikratyti svorio

Nustatyta, kad tam tikro tipo skaidulos gali padėti atsikratyti svorio, nes jos sumažina apetitą ir dėl to suvartojama mažiau kalorijų. Skaidulos gali sugerti vandenį žarnyne, sulėtinant maistingųjų medžiagų įsisavinimą ir padidinant sotumo jausmą.

Tačiau visa tai priklauso nuo skaidulų tipo. Kai kurios skaidulos neturi įtakos svorio mažinimui, o kai kurios tirpios skaidulos gali turėti labai stiprų poveikį svorio reguliavimui. Puikus veiksmingai svorio padedančių atsikratyti skaidulų pavyzdys yra gliukomananas.

Gali sumažinti storosios žarnos vėžį

Daugybė atliktų tyrimų parodė, kad didelis suvartojamų skaidulų kiekis gali padėti sumažinti gaubtinės žarnos vėžio riziką. Tačiau suprantama, kad yra sudėtinga atskirti skaidulų poveikį nuo kitų maistingųjų medžiagų poveikio vartojant sveiką ir pilnavertį maistą, todėl vėžio rizikos mažinimui įtakos gali turėti ir kiti vaisiuose, daržovėse bei viso grūdo maisto produktuose esantys organizmui būtini vitaminai, mineralai ir antioksidantai.

Nepaisant to, daugybė mokslininkų mano, kad skaidulos turi reikšmingą poveikį storosios žarnos vėžio rizikos mažinimui, nes jos padeda išsaugoti sveikas storosios žarnos sieneles.

Skaidulos – maisto papildai lieknėjimui ir sveikatos gerinimui

Skaidulos pasižymi gausybe privalumų mūsų sveikatai. Jos ne tik maitina žarnyno bakterijas ir skatina jų augimą, tačiau taip pat formuoja ir trumpos grandinės riebalų rūgštis. Be to, skaidulų pagalba galima sumažinti cholesterolio lygį kraujyje, apetito jausmą ir cukraus lygį kraujyje suvartojus didelį kiekį angliavandenių. Visa tai užtikrina, kad skaidulos gali tapti veiksmingu papildu lieknėjimui ir sveikatos gerinimui.