Mokamas turinys,  Patarimai

Kaip išsirinkti kieto kuro katilą?

Šaltuoju metų laiku geriausiai išryškėja jūsų šildymo sistemos trūkumai, kuriuos vasarą galima tiesiog pamiršti. Vidurvasarį tikrai neprisimename, kaip tekdavo kas rytą prižiūrėti malkomis kūrenamą šildymo katilą ar liūdnai žiūrėti į tuštesnę sąskaitą. Tačiau žiemą visa tai sugrįžta, todėl jeigu nesate patenkinti savo pasirinkimu ar nuo pavasario planuojate įrenginėti naują namą, greičiausiai jau renkate informaciją apie šildymo būdus. Jų įvairovė didelė ir kartais neaišku, nuo ko pradėti.
Katilas yra pagrindinis šildymo sistemos elementas, perduodantis kuro degimo metu sukurtą energiją šilumos paskirstymo sistemai. Šilumą sistemoje dažniausiai išnešioja vanduo. Šiuolaikinių šildymo katilų yra labai daug ir skirtingų pagal veikimo principą, naudojamą kurą, gabaritus. Pagrindiniai šildymo katilų tipai skirstomi pagal kuro rūšį: dujiniai, skysto kuro, kieto kuro katilai , elektriniai.
Šiandien rinkoje turime begalę katilų rūšių, dar didesnę begalę – gamintojų. Galite rinktis pagal kuro tipą ir sąnaudas, galią, norimą apšildyti plotą bei daugybę kitų kriterijų. Siekiant išvengti klaidingų sprendimų renkantis iš gausybės reklaminių pasiūlymų ir nuolaidų specialistai pataria pirmiausia atsakyti sau į šiuos klausimus: kiek aš galiu investuoti į įrangą, kokie yra mano komforto poreikiai, kokie mano šildymo išlaidų lūkesčiai? Atsakę sau į šiuos klausimus suprasite, kokia linkme reikia judėti renkantis šildymo katilą. Be abejo, nereikia pamiršti, kad pasirinkimas priklauso ir nuo vietos, kurioje yra namas, sklypo ploto, elektros įvado ar dujų pajungimo bei kitų aplinkybių.
Renkantis tarp katilų reikėtų palyginti:

  • Galią
  • Įkrovos tūrį
  • Užkrovimo patogumą
  • Konstrukcijos privalumus
  • Išmatavimus

Katilas turi būti pagamintas iš kaitrai atsparaus plieno, kitu atveju gali greitai susidėvėti ir prakiurti. Taip pat labai svarbu, kaip suvirintos siūlės. Jos turi būti suvirinamos iš tinkamų medžiagų, reikia patikrinti jų atsparumą metalo tamprumui ir aukštai temperatūrai. Labai svarbu apgalvoti ir kokiu kuru bus kūrenama. Drėgnesniam nei 20-25 proc. kurui rekomenduojama statyti apatinio degimo plieno arba ketaus katilą. Nors ketaus katilai turi mažesnį efektyvumą ir trumpesnį degimo laiką, jie yra mažiausiai lepūs kurui ir kamino traukai, taip pat jie yra ilgaamžiai.

Kad katilas tarnautų ilgiau, reikia:

1. Teisingai pasirinkti katilo galingumą.

2. Teisingai jį paruošti: būtina sumontuoti mažąjį vandens apytakos ratą, palaikantį grįžtamojo į katilą vandens temperatūrą (ji turi būti ne žemesnė nei 60°C)  ir cirkuliacinį siurblį grįžtamoje vandens linijoje.

3. Teisingai įrengti kaminą, užtikrinantį reikalingą trauką.

4. Sudaryti tokias katilo darbo sąlygas, kad jis dirbtų ne mažesniu kaip 80 proc. galingumu.

5. Naudoti tik tokį kurą (pagal rūšį ir kokybę), koks nurodytas pase-instrukcijoje.

6. Norint prailginti degimo laiką, naudoti „kietesnes“ malkas (ąžuolą, beržą ir kt.) – jos degs ilgiau.

7. Periodiškai valyti katilą nuo susidariusių suodžių ir dervų.