Sveika mityba

Jūs ne vieni. Kodėl žmonės priauga svorio per žiemą?

Jei galvojate, jūs tik vieni verkšlenate dėl susiaurėjusių kelnių ir sunkiai įtraukiamo pilvuko, tai žinokite, tai masinis reiškinys. Daug žmonių priauga svorio per žiemą ir visi draugiškai pavasarį ieško būdų kaip susigražinti formas iki bikini sezono.

Žiemos metu svorio padidėjimo idėja egzistuoja jau dešimtmečius, ir paplitusi nuomonė teigia, kad vidutinis žmogus per šaltąjį sezoną priauga papildomus 2-3 kg. Gydytojai sako, kad žiemos svorio padidėjimas yra tikras reiškinys. Tai gali būti susiję su mažesniu fizinio aktyvumo lygiu, didesniu kaloringų maisto produktų suvartojimu ir hormoniniu disbalansu.

Taigi, pakalbėkime plačiau – kodėl žmonės priauga svorio žiemos metu ir ką galima padaryti, jog to nebūtų?

Ką mokslas sako apie antsvorį besikaupiantį žiemos metu?

Nors kiekvienas žmogus yra skirtingas, dažnai minimi keli papildomi kilogramai žiemą nėra pagrįsti tyrimais. Vienoje studijoje, kurioje dalyvavo 195 suaugusiųjų ir kuri buvo paskelbta New England Journal of Medicine, žmonės buvo sveriami keturis kartus per metus. Tyrėjai nustatė, kad daugelio svoris pradėjo didėti, kai oras tapo šaltesnis – vidutiniškai 0,4 kilogramo – ir dar papilnėjo 0,8 kilogramo per švenčių sezoną, iš viso vidutiniškai priaugdami 1,2 kilogramo. Tačiau daugelio svoris pradėjo mažėti po švenčių.

Kitoje nedidelėje studijoje buvo stebimas moterų studentų svoris nuo gegužės iki sausio ir nustatyta, kad moterys nuo rudens iki žiemos priaugo apie 1 kilogramą. Apskritai, dauguma suaugusiųjų kiekvienais metais priauga 1-2 kilogramus, teigia Harvardo T.H. Chan sveikatos mokykla.

Kodėl priaugame svorio žiemą?

Yra daug skirtingų veiksnių, kurie turi įtakos. Dauguma žmonių priauga svorio žiemą dėl mitybos. Šventinis žiemos sezonas prie to taip pat stipriai prisideda. Žmonės daugiau valgo šventiniuose susibūrimuose ir mažiau kreipia dėmesį į tai, ką jie valgo. Daugelis žmonių per šventes linkę gerti daugiau alkoholio nei įprastai, o tai taip pat gali prisidėti prie svorio padidėjimo.

Kelionės yra dažnesnės per šventinį sezoną, ir žmonės gali atitrūkti nuo savo sporto, treniruočių ar mankštos rutinos. Žemesnė oro temperatūra irgi nepadeda. Žmonės tampa mažiau aktyvūs ir neužsiima aktyvia veikla atvirame lauke, nes lauke šalta.

Yra teorija, kad jūsų kūnas norės išlaikyti papildomą riebalų kiekį šaltesniais mėnesiais dėl evoliucinių priežasčių — idėja yra ta, kad kadaise maistas buvo mažiau prieinamas žiemos mėnesiais — bet tai kol kas tik teorija. Galimai tai tiesa, bet mes neturime jokių tyrimų, kurie tai patvirtintų.

Kaip nepriaugti svorio žiemą ir per šventes?

Žiemos metu daugelis žmonių priauga svorio, ir kiekvienam tai gali turėti skirtingas priežastis. Gydytojai sako, kad yra dalykų, kuriuos galite padaryti, kad to išvengtumėte.

Turite būti atsargūs su angliavandenių ir cukraus kiekiu. Jums nereikia būti tokiems griežtiems su baltymais ir daržovėmis. Stenkitės kontroliuoti, kiek alkoholio geriate. Kuo daugiau valgote ir kuo daugiau alkoholio vartojate, tuo daugiau kalorijų gaunate.

Pagalvokite iš anksto, ką planuojate gerti, eidami į vakarėlį. Būkite sąmoningi, planuokite iš anksto. Pasirinkite gėrimą, kuris jums patinka ir mėgaukitės juo. Jums nereikia per daug apriboti savęs, bet tiesiog būkite sąmoningi, ką ir kiek geriate.

Atsižvelgiant į tai, kad žiemos metu įprasta valgyti sočius užkandžius ir patiekalus, siūloma šiuo metu sutelkti dėmesį į fizinę veiklą. Žmonės tikrai gali bandyti mankštintis namuose, netgi naudodami savo kūno svorį. Užsisakykite pasipriešinimo juostelę internetu ir ieškokite treniruočių YouTube, kurias galite atlikti savo namuose.

Taip pat būkite atlaidūs sau šiuo metu. Jums nereikia numesti svorio per šventes, bet jūsų tikslas yra išlaikyti svorį nekintantį.