Paleo dieta

4 galimi paleo dietos šalutiniai poveikiai

Paleo dieta yra mitybos būdas, panašus į žmogaus protėvių mitybos modelį paleolito eroje, kuri vyko maždaug prieš 2,5 milijono metų. Nors jų mitybos modeliai skyrėsi priklausomai nuo geografinio regiono, priešistoriniai žmonės vartojo maistą, kuriame gausu baltymų šaltinių, pavyzdžiui, vabzdžius, medžiojamus gyvūnus ir jūros gėrybes, taip pat augalus, tokių kaip vaisiai, gumbai, riešutai ir sėklos.

Akivaizdu, kad pasaulis ir mūsų maisto pasiūla dabar yra šiek tiek kitokie, todėl šiuolaikinė paleo dieta orientuota į sveiko, minimaliai apdoroto maisto vartojimą. Žmonės, besilaikantys paleo dietos, vengia vartoti grūdų, pieno produktų, daugumos pridėtinio cukraus rūšių, ankštinių augalų ir tam tikrų aliejų, pavyzdžiui, rapsų aliejaus.

Visapusiška paleo dieta gali būti sveikas pasirinkimas ir gali pagerinti tam tikrus sveikatos aspektus. Tačiau jei paleo dietos neplanuosite kruopščiai, tai gali sukelti keletą šalutinių poveikių.

Štai 4 galimi paleo dietos šalutiniai poveikiai.

1. Viduriavimas

Ekspertai teigia, kad moterys iki 50 metų turėtų suvartoti 25 gramus per dieną, o vyrai iki 50 metų – 38 gramus skaidulų per dieną. Tačiau daugelis žmonių nevartoja pakankamai skaidulų. Skaidulų trūkumas yra todėl, kad daugumoje šiuolaikinių dietų yra daug itin perdirbtų maisto produktų ir mažai skaidulų turinčio maisto, įskaitant vaisius ir daržoves.

Paleo dietoje yra daug skaidulų turinčio augalinio maisto, pavyzdžiui, daržovių, vaisių ir riešutų. Žmogus, pereinantis nuo mažai skaidulų turinčios dietos prie paleo dietos, gali patirti viduriavimą. Didesnės ląstelienos dietos, kaip ir gerai suplanuotos paleo dietos, gali sukelti viduriavimą tiems, kurie nėra pripratę prie daug skaidulų turinčio maisto, pavyzdžiui, vaisių, daržovių, riešutų ir sėklų. Taip yra todėl, kad maistas, kuriame yra daug netirpių skaidulų, gali turėti vidurius laisvinantį poveikį, kuris gali sukelti viduriavimą.

Kai kuriems žmonėms, pvz., sergantiems dirgliosios žarnos sindromu, valgant daug riebalų turinčią dietą, pavyzdžiui, paleo dietą, taip pat gali pasireikšti virškinimo simptomai, įskaitant viduriavimą.

Tiesą sakant, vienas tyrimas parodė, kad paleo dietos valgymas padidino dalyvių viduriavimo riziką. Tyrimo metu 39 sveikos moterys 4 savaites vartojo paleo dietą arba apskritai sveiką mitybą, kurioje buvo grūdų ir pieno produktų. Moterys, besilaikančios paleo dietos, turėjo daug didesnį viduriavimą, palyginti su bendros dietos grupe.

2. Vidurių užkietėjimas

Kai kurie žmonės mano, kad paleo dieta yra mažai angliavandenių turinti dieta, kurioje gausu gyvulinių baltymų, tačiau tai nebūtinai yra tiesa.

Nors paleo dieta pašalina įprastus angliavandenių šaltinius, tokius kaip grūdai, angliavandenių turintys užkandžiai ir pridėtinis cukrus, joje gausu daug skaidulų turinčio maisto, pavyzdžiui, daržovių, vaisių, riešutų ir sėklų.

Jei žmogus laikosi paleo dietos, kurioje yra labai mažai angliavandenių, ir nevalgo pakankamai skaidulų iš produktų, riešutų ir kitų paleo ląstelienos šaltinių, gali užkietėti viduriai.

Pavyzdžiui, jei žmogus pereis nuo daug angliavandenių turinčios augalinės dietos prie mažai angliavandenių turinčios paleo dietos, jis žymiai sumažins skaidulų suvartojimą, o tai gali neigiamai paveikti virškinimo sistemą.

Skaidulos suteikia išmatoms tūrio ir padeda joms patogiai judėti virškinamuoju traktu. Nepakankamas skaidulų suvartojimas gali sukelti vidurių užkietėjimą, kuris gali būti skausmingas ir neigiamai paveikti jūsų sveikatą.

Norint užtikrinti, kad paleo dietos metu gautumėte pakankamai skaidulų, svarbu valgyti daug vaisių, daržovių, riešutų ir sėklų.

3. Žarnyno bakterijų pokyčiai

Neseniai atlikto tyrimo rezultatai rodo, kad žmonės, kurie ilgą laiką laikosi paleo dietos, gali patirti neigiamų žarnyno bakterijų pokyčių. Viename tyrime dalyvavo 44 žmonės, kurie laikėsi griežtos paleo arba modifikuotos paleo dietos, ir 47 žmonės, kurie bent metus laikosi įprastų dietų.

Nustatyta, kad dalyviai, besilaikantys paleo dietos, turėjo mažesnį tam tikrų naudingų bakterijų kiekį ir didesnį kenksmingų Hungatella bakterijų kiekį. Didesnis šių bakterijų kiekis gali būti žalingas dėl jų gaminamo junginio, vadinamo trimetilaminu (TMA).

Kai kurios žarnyno bakterijos, įskaitant Hungatella, gamina TMA po to, kai suskaido raudonoje mėsoje, kiaušiniuose ir pieno produktuose esančius junginius. TMA paverčiama trimetilamino N-oksidu (TMAO).

Didesnis TMAO lygis buvo susijęs su padidėjusia tam tikrų būklių, tokių kaip širdies liga ir inkstų liga, rizika.

Aukščiau atliktas tyrimas parodė, kad dalyviai, kurie laikėsi griežtos paleo dietos, turėjo didesnį TMAO lygį, palyginti su grupėmis, kurios laikėsi modifikuotos paleo dietos arba įprastos dietos.

Dėl šios priežasties mokslininkai teigė, kad dietos, kuri visiškai riboja grūdų ir ankštinių augalų vartojimą, laikymasis ilgą laiką gali būti nenaudingas žarnyno sveikatai. Tačiau norint visiškai suprasti, kaip paleo dieta veikia žarnyno sveikatą, reikia atlikti daugiau tyrimų.

4. Nuovargis

Jei paleo dieta yra per daug ribojanti, gali sumažėti energijos lygis ir atsirasti nuovargio jausmas. Per daug ribojantis reiškia, kad jame nėra pakankamai kalorijų ar tam tikrų maistinių medžiagų, pavyzdžiui, angliavandenių.

Mažas angliavandenių suvartojimas gali būti viena iš svarbių nuovargio priežasčių. Įrodyta, kad mažai angliavandenių turinčios dietos, įskaitant ketogeninę dietą, sukelia nuovargį. Tyrimai rodo, kad taip gali nutikti dėl išeikvotų glikogeno atsargų, kurios gali atsitikti laikantis mažai angliavandenių turinčios dietos.

Glikogenas yra energijos forma, saugoma jūsų raumenyse ir kepenyse. Jūsų kūnas jį naudoja kaip greitą kuro šaltinį.

Atminkite, kad paleo dieta nebūtinai laikoma mažai angliavandenių turinčia dieta. Galite padidinti angliavandenių kiekį paleo dietoje įtraukdami daugiau paleo draugiškų angliavandenių šaltinių, tokių kaip saldžiosios bulvės, žieminiai moliūgai ir vaisiai.

Nepaisant to, jei paleo dieta nesuteikia energijos ir maistinių medžiagų, kurių jūsų organizmui reikia kasdien, galite jausti nuovargį.