Žiemos metu daugelis žmonių bando numesti svorio ir laikosi įvairių dietų. Tačiau ar tai yra sveika ir efektyvu? Šiame straipsnyje mes pabandysime atsakyti į šį klausimą ir pasidalinti kai kuriais patarimais, kaip maitintis žiemą.
3 priežastys, kodėl dieta žiemą neveikia
Pirma, reikia suprasti, kad žiemos metu mūsų organizmas turi kitokius poreikius nei vasarą. Žiemą mes dažniau jaučiame šaltį, nuovargį ir esame prislėgti. Tai yra natūrali reakcija į trumpesnes dienas, mažesnį saulės spindulių kiekį ir žemesnę temperatūrą. Mūsų organizmas bando prisitaikyti prie šių sąlygų ir išlaikyti savo vidinę šilumą ir energiją. Tam jis reikalauja daugiau kalorijų, angliavandenių ir riebalų.
Antra, reikia prisiminti, kad dietos dažnai yra nesubalansuotos ir ribojančios. Kai mes laikomės dietos, mes mažiname savo maisto kiekį ir įvairovę. Tai gali sukelti maistinių medžiagų trūkumą, imuniteto sumažėjimą ir medžiagų apykaitos sulėtėjimą. Be to, dietos gali sukelti stresą, nerimą ir nuotaikos svyravimus. Tai dar labiau apsunkina mūsų psichologinę būseną žiemą. Taip pat atsiranda didesnė tikimybė susirgti peršalimo ligomis ar gripu.
Trečia, reikia atsižvelgti į tai, kad dietos nėra ilgalaikis sprendimas. Dauguma dietų yra skirtos greitam svorio metimui, bet ne jo išlaikymui. Kai mes grįžtame prie savo įprastos mitybos po dietos, mes dažnai atgauname prarastus kilogramus ir net priaugame dar daugiau. Tai vadinama „jojo“ efektu ir yra labai žalinga mūsų sveikatai.
Dieta ir peršalimas bei gripas
Kodėl laikantis dietos žiemos metu yra didesnė tikimybė susirgti? Tai gali būti dėl kelių priežasčių. Viena iš jų yra sumažėjęs imuninės sistemos gebėjimas kovoti su infekcijomis, kai kūno temperatūra nukrenta dėl šalčio ar peršalimo. Kita priežastis yra mažesnis maistinių medžiagų, ypač vitaminų ir mineralų, suvartojimas, jei dieta yra ribojanti ar netinkamai suderinta. Trečia priežastis yra sumažėjęs fizinis aktyvumas ir saulės spindulių trūkumas, kurie taip pat turi įtakos imunitetui ir nuotaikai. Todėl laikantis dietos žiemos metu reikia būti atsargiems ir pasirinkti sveiką, subalansuotą ir įvairų mitybos planą, kuris aprūpintų organizmą visomis būtinomis medžiagomis ir energija.
Verčiau rinktis subalansuotą mitybą
Todėl mes siūlome jums ne laikytis dietos žiemą, bet rinktis sveikesnę ir subalansuotą mitybą. Štai keli patarimai, kaip tai padaryti:
- Valgykite reguliariai ir nedarykite ilgų pertraukų tarp valgymų. Tai padės išlaikyti stabilų cukraus kiekį kraujyje ir sumažins alkio jausmą.
- Valgykite daugiau vaisių ir daržovių. Jie suteiks jums vitaminų, mineralų ir antioksidantų, kurie stiprins jūsų imunitetą ir pagerins jūsų nuotaiką.
- Valgykite pakankamai baltymų. Baltymai yra svarbūs raumenims, kaulams ir odai. Jie taip pat padeda sotumo jausmui ir degina kalorijas. Pasirinkite liesus baltymų šaltinius, pvz., mėsą, žuvį, kiaušinius, pieno produktus ar ankštinius augalus.
- Valgykite sudėtingus angliavandenius. Angliavandeniai yra pagrindinis mūsų energijos šaltinis. Tačiau ne visi angliavandeniai yra vienodi. Sudėtingi angliavandeniai, tokie kaip pilno grūdo duona, ryžiai, makaronai, avižos ar kviečiai, yra sveikesni ir ilgiau virškinami. Jie taip pat turi daugiau skaidulų, kurios gerina virškinimą ir cholesterolio kiekį.
- Valgykite sveikus riebalus. Riebalai yra būtini mūsų hormonams, nervų sistemai ir smegenims. Tačiau ne visi riebalai yra naudingi. Venkite trans riebalų, kurie yra randami daugelyje perdirbtų maisto produktų, ir ribokite sočiųjų riebalų, kurie yra randami svieste, sūryje, saldumynuose ir raudonoje mėsoje, vartojimą. Vietoj to, rinkitės nesočiuosius ir daugianesočiuosius riebalus, kurie yra randami riešutuose, sėmenyse, alyvuogių aliejuje, avokaduose ir žuvyse.
- Gerkite pakankamai vandens. Vanduo yra gyvybiškai svarbus mūsų organizmui. Jis padeda reguliuoti kūno temperatūrą, transportuoti maistines medžiagas ir šalinti toksinus. Daugelis žmonių žiemą geria per mažai vandens, nes jaučiasi mažiau ištroškę. Tačiau tai gali sukelti dehidrataciją, galvos skausmą ir nuovargį. Stenkitės gerti bent 2 litrus vandens per dieną ir papildykite jį žolelių arba vaisių arbata.
- Leiskite sau kartais pasimėgauti. Nereikia visiškai atsisakyti savo mėgstamų maisto produktų ar užkandžių. Tai tik padidins jūsų geismą ir gali privesti prie persivalgymo. Vietoj to, leiskite sau kartais pasimėgauti savo mėgstamu saldumynu, pyragu ar picos gabalėliu. Svarbiausia yra laikytis 80/20 taisyklės: 80% laiko valgyti sveikai ir 20% laiko leisti sau lankstumo.
Viliamės, kad šie patarimai padės jums maitintis sveikiau ir jaustis geriau žiemą. Atsiminkite, kad mityba yra tik vienas iš sveikatos aspektų. Nepamirškite taip pat skirti laiko savo fiziniam aktyvumui, poilsio kokybei ir emocinei gerovei. Būkite kantrūs ir draugiški sau ir savo kūnui. Sveikata yra kelionė, o ne tikslas!