Mokamas turinys

Metalo gaminiai

Metalai tai cheminiai elementai pasižymintys tuo, kad jų jonai yra jungiami metalinių jungčių. Jie neskaidrūs, blizgantys, kartais matiniai. Metalai gerai praleidžia elektros srovę ir šilumą, jie kieti, tvirti, kalūs.

Pirmieji metalo gaminiai radosi atėjus geležies amžiui – priešistoriniam laikotarpiui, einančiam po akmens ir žalvario amžių. Šiam amžiui būdingi metalo gaminiai: geležies įrankių, ginklų gaminimas ir naudojimas. Lietuvoje jie atsiranda 1 tūkst. pr. Kr. viduryje. Nors gerai padaryti žalvariniai įrankiai savo tvirtumu ir naudingumu dar ilgai lenkė geležinius, tačiau geležies rūda buvo randama Lietuvos teritorijoje, todėl pradėta naudoti tuometinėje metalurgijoje.

Šiuo laikotarpiu metalo gaminiai nebuvo labai intensyviai naudojami – buityje vis dėlto pirmavo akmeniniai ir kauliniai įrankiai. Geležies amžius – mažiausiai pažįstamas laikotarpis Lietuvos archeologijoje, retų dirbinių daugiausia rasta piliakalniuose. Jie buvo supilti dirbtinai, saugojo žmones ir tuo pačiu tai buvo bendruomeninės gyvenvietės.

Šiais laikais metalo gaminiai naudojami įvairiose srityse: interjere, eksterjere, buityje, statybose ir t. t. Kiek plačiau norėtųsi pakalbėti apie meninę kalvystę, kur metalo gaminiai kalami tikrų menininkų – kalvių. Tai liaudies meno šaka, kurios stilistiniai principai Lietuvoje susiformavo jau ankstyvaisiais viduramžiais. Seniau kiekvienas kaimas turėjo savo kalvį, kai kurie net du: vienas kalė buities, ūkio rakandus, kitas – meno dirbinius. Šiuolaikinio kalvio tikslas – jungiant senuosius amatus, tradicijas ir naująsias technologijas, pabudinti geležį, atskleisti jos unikalumą, grožį, šilumą.

Kalvystė reikalauja ypatingo kruopštumo ir talento. Šiandien ji skirta ne tiek praktiškiems daiktams kurti, bet greičiau papuošti aplinką ir suteikti jai gražų estetinį vaizdą. Kalviai gamina vidaus, lauko laiptus, jų turėklus, kurie suteikia išskirtinumo tiek namų interjerui, tiek eksterjerui. Taip pat jie gali padaryti tvorą, vartus ir vartelius. Tai svarbiausi mažosios architektūros elementai, ne tik atliekantys savo funkciją, bet ir puošiantys aplinką. Tokie vartai išsiskiria originalumu ir metalo apdirbimu. Metalinių, kaltinių vartų, vartelių ir tvoros pasirinkimas priklauso nuo pastato stiliaus. Esant poreikiui patyręs kalvis pagamins pavėsinę, židinį, balkoną, šviestuvus, stogelius, baldus ir kitas metalo puošmenas.

Kalvio padirbti metalo gaminiai verti dėmesio, o pasirinkti juos kaip interjero ar eksterjero detales rekomenduojama todėl, kad jie yra vienetiniai, unikalūs, originalūs, pasižymintys ilgaamžiškumu ir nereikalaujantys ypatingos priežiūros. Kalvių metalo gaminiai, tampantys eksterjero detalėmis, net veikiant aplinkai (lyjant lietui, kaitinant saulei, keičiantis temperatūrai) ilgai išsaugo estetines ir eksploatacines savybes, ypač naudojant specialias apsaugines priemones. Profesionalūs kalviai ir dizaineriai tai pat siūlo daugybę sprendimų, iš kurių bent vienas tikrai puikiai tiks bet kokiam namų interjerui ir eksterjerui.

Kalviai siūlo įvairiausias paslaugas. Jų dirbtuvėse rankomis kalami metalo gaminiai, jie parduodami, jei klientas neišsirenka iš esamų dirbinių, mielai priimami individualius užsakymai ir kiekvienam užsakovui pagaminama tai, ko jis nori. Kalviai taip pat teikia ir profesionalių dizainerių paslaugas, projektuoja pageidaujamus metalo gaminius, piešia eskizus, atvyksta į kliento nurodytą vietą, konsultuoja., pristato gaminį į namus, atlieka montavimo darbus.

Taigi, dabar metalo gaminiai – mūsų kasdienės veiklos įrankiai, namų ir aplinkos puošmenos. Mes savo buityje naudojame be galo daug jų rūšių. Žinoma, jie yra gerokai lengvesni, patogesni ir stipresni nei naudoti praeityje, ne vieną jų pakeitė pigesnės, dirbtinės medžiagos – guma, plastmasė. Šiandien kalvystės profesija beveik išnykus. Šiuolaikiniai kalviai mokosi dailės akademijose ir dažniausiai specializuojasi būtent meno dirbinių gamyboje: gamina architektūrines dekoravimo detales, metalo skulptūras, išpuoštus tvorų vartus, šviestuvus, laiptus ir pan.