Dietos,  Paleo dieta

Paleo dieta – kelis milijonus metų atgal

Prieš pradedant kalbėti apie sparčiai populiarėjančią Paleo dietą, reiktų išsiaiškinti, kad terminas „dieta“ čia nelabai tinka. Iš principo tai visai ne dieta, o gyvenimo būdas, kurį reiktų keisti visam laikui, todėl saldumynų ar greito  maisto mėgėjai turėtų labai gerai pagalvoti ar jiems pakaks valios atsisakyti nuodėmingų skanėstų. O dabar apie viską nuo pradžių.

Paleo dieta dar vadinama paleolito dieta, akmens amžiaus dieta, urvinio žmogaus dieta.

Paleo dieta, o tiksliau mityba, kaip galima jau suprasti iš pavadinimo, propaguoja pirmykščių žmonių mitybos įpročius. Ne, tai tikrai nereiškia, kad teks maitintis medžio žievėmis, žole ar įvairiomis šaknelėmis. Paleo dietos esmė – neperdirbtas, ekologiškas maistas, kurį galima rasti gamtoje. Taigi,  nusprendę maitintis kaip pirmykščiai žmonės, turėsite užmiršti kelią į prekybos centrus ir rinktis ekologiškų produktų parduotuves, turgelius arba ekologiškus ūkius.

Be to, Paleo dieta draudžia vartoti cukrų, jo pakaitalus, visus pieno produktus, ankštinius bei grūdinius produktus bei visus perdirbtus produktus, todėl su pamėgsta silke pataluose teks atsisveikinti. Kyla klausimas, o ką galima valgyti? Paleo dietos pagrindas – kokybiška mėsa ir žuvis. Anot Paleo dietos šalininkų, mėsoje ir žuvyje esantys baltymai, patekę į žmogaus organizmą, neverčiami į gliukozę ar kitą medžiagą, todėl imuninė sistema juos laiko „savais“ ir nekovoja su savimi.  Tuo tarpu, perdirbtą maistą, imuninė sistema laiko svetimkūniu ir visą savo energiją skiria susidoroti su šiuo kenkėju. Be mėsos ir žuvies taip pat galima valgyti kiaušinius, daržoves, vaisius, riešutus, įvairias sėklas ir saikingai naudoti aliejų. Visgi, pagrindas – baltyminiai produktai.

Paleo dietos mitybos planas

Nėra vieno „teisingo“ valgymo būdo visiems, o paleolito žmonės klestėjo laikydamiesi įvairių dietų, priklausomai nuo to, kas tuo metu buvo prieinama ir kurioje pasaulio vietoje jie gyveno.

Vieni valgė mažai angliavandenių turinčią dietą, kurioje buvo daug gyvūninės kilmės maisto, o kiti laikėsi dietos, kurioje buvo daug angliavandenių ir kurioje buvo daug augalų.

Apsvarstykite tai kaip bendras gaires, o ne griežtas taisykles. Visa tai galite pritaikyti savo asmeniniams poreikiams ir pageidavimams.

O čia yra pagrindai:

Valgykite: mėsą, žuvį, kiaušinius, daržoves, vaisius, riešutus, sėklas, žoleles, prieskonius, sveikus riebalus ir aliejus.

Venkite: perdirbto maisto, cukraus, gaiviųjų gėrimų, grūdų, daugumos pieno produktų, ankštinių augalų, dirbtinių saldiklių, augalinio aliejaus, margarino ir transriebalų.

Maistas, kurio reikėtų vengti laikantis Paleo dietos

Venkite šių maisto produktų ir ingredientų:

  • Cukrus ir daug fruktozės turintis kukurūzų sirupas: gaivieji gėrimai, vaisių sultys, stalo cukrus, saldainiai, pyragaičiai, ledai ir daugelis kitų.
  • Grūdai: Apima duoną ir makaronus, kviečius, speltą, rugius, miežius ir kt.
  • Ankštiniai augalai: pupelės, lęšiai ir daug daugiau.
  • Pieno produktai: venkite daugumos pieno produktų, ypač neriebių (kai kuriose paleo versijose yra ir riebių pieno produktų, tokių kaip sviestas ir sūris).
  • Kai kurie augaliniai aliejai: sojų aliejus, saulėgrąžų aliejus, medvilnės sėklų aliejus, kukurūzų aliejus, vynuogių sėklų aliejus, dygminų aliejus ir kt.
  • Transriebalai: randami margarine ir įvairiuose perdirbtuose maisto produktuose. Paprastai vadinamos „hidrintomis“ arba „iš dalies hidrintomis“ alyvomis.
  • Dirbtiniai saldikliai: aspartamas, sukralozė, ciklamatai, sacharinas, kalio acesulfamas. Vietoj to naudokite natūralius saldiklius.
  • Labai perdirbti maisto produktai: viskas, kas pažymėta „dieta“ arba „mažai riebalų“, arba kurioje yra daug priedų. Apima dirbtinius patiekalų pakaitalus.

Paprasta gairė: jei atrodo, kad maistas pagamintas gamykloje, nevalgykite.

Jei norite išvengti šių ingredientų, turite perskaityti ingredientų sąrašus, net ant maisto produktų, kurie pažymėti kaip „sveiki maisto produktai“.

Maistas, kurį reikia valgyti pagal Paleo dietą

Dietą pagrįskite visais, neperdirbtais paleo maisto produktais:

  • Mėsa: jautiena, ėriena, vištiena, kalakutiena, kiauliena ir kt.
  • Žuvis ir jūros gėrybės: lašišos, upėtakiai, juodadėmės menkės, krevetės, vėžiagyviai ir kt.
  • Kiaušiniai: rinkitės laisvai laikomų vištų kiaušinius ar omega-3 praturtintus kiaušinius.
  • Daržovės: brokoliai, lapiniai kopūstai, paprikos, svogūnai, morkos, pomidorai ir kt.
  • Vaisiai: obuoliai, bananai, apelsinai, kriaušės, avokadai, braškės, mėlynės ir dar daugiau.
  • Gumbai: bulvės, saldžiosios bulvės, jamsai, ropės ir kt.
  • Riešutai ir sėklos: migdolai, makadamijos riešutai, graikiniai riešutai, lazdyno riešutai, saulėgrąžų sėklos, moliūgų sėklos ir kt.
  • Sveiki riebalai ir aliejai: aukščiausios kokybės pirmojo spaudimo alyvuogių aliejus, kokosų aliejus, avokadų aliejus ir kt.
  • Druska ir prieskoniai: jūros druska, česnakai, ciberžolė, rozmarinas ir kt.

Tiesiog įsitikinkite, kad visada pasirenkate mažiausiai apdorotą variantą.

Ir pabaigai

Paleo dieta yra antras populiariausias judėjimas po vegetarizmo, tačiau pastaruoju metu jis sulaukia vis daugiau kritikos. Tokiai baltyminei mitybai neprataria dietologai, kurie teigia, kad baltymų perteklius gali sukelti širdies ir kraujagyslių ligas bei kitus rimtus sveikatos sutrikimus. Be to, dietologai įsitikinę, kad žmogaus organizmas per daugelį metų evoliucionavo ir geba apdoroti bei toleruoti įvairius maisto produktus.  Žinoma, taisyklė: galima viskas, kas su saiku – tebegalioja.

Ką ir kaip valgyti, yra kiekvieno žmogaus asmeninis pasirinkimas, tačiau reiktų atminti, kad aklai susižavėti vienu ar kitu populiariu mitybos judėjimu nėra sveika. Pakeitus mitybos įpročius, svarbu įvertinti bendrą savo fizinę ir psichologinę savijautą, reguliariai tikrintis sveikatą.